Charakterystyka biznesu pralniczego

Na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej decyduje się coraz więcej Polaków. Stajemy się coraz bardziej przedsiębiorczy, pewni siebie i otwarci na niekiedy ryzykowne decyzje zawodowe. Jedną z ciekawszych opcji do rozważania jest otwarcie własnej pralni. Rynek usług w naszym kraju rozwija się dynamicznie, a zapotrzebowanie na usługi pralnicze rośnie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że początki mogą być trudne, zwłaszcza pod względem finansowym. Założenie pralni to niemała inwestycja. Zarówno ceny profesjonalnych urządzeń, jak i dodatkowych akcesoriów pralniczych są wysokie. Możemy nieco zmniejszyć te koszty, kupując maszyny z rynku wtórnego. Jednak w dalszym ciągu nakłady są spore. 

Jaki rodzaj pralni?
Najważniejszą decyzją, z którą musimy się zmierzyć jest rodzaj pralni. Pierwszą opcją jest pralnia wodna, w której odzież i inne rzeczy są prane w wodzie przy użyciu odpowiednich środków chemicznych. Do pralni wodnych oddawane są z reguły obrusy, pościel, ręczniki oraz ubrania robocze. Zamiast na klientów indywidualnych, powinniśmy się, zatem nastawić na klientów komercyjnych np. hotele, restauracje, domy wczasowe. 

W pralniach chemicznych czyszczenie odbywa się na sucho, bez wykorzystania wody. Zamiast niej używa się silnych rozpuszczalników chemicznych. W pralniach chemicznych czyszczone są przede wszystkim materiały, którym kontakt z wodą mógłby zaszkodzić. Najlepszym przykładem są wyroby skórzane czy puchowe kurtki. Możemy sobie wyobrazić, co stałoby się z taką kurtką po wrzuceniu jej do pralki z wodą. 

Jeżeli chcemy skierować swoje usługi do klientów indywidualnych, musimy pomyśleć przede wszystkim o dobrej lokalizacji, która pozwoli nam dotrzeć do większej liczby klientów. Nie bez znaczenia jest także możliwość łatwego dojazdu do pralni i zaparkowania pod nią samochodu. Wybierając lokalizację powinniśmy kierować się również konkurencją na danym obszarze. Warto przeprowadzić rozeznanie, czy w promieniu kilku kilometrów funkcjonuje już jakaś pralnia, jakiego typu usługi świadczy itp.

To, że w okolicy działa już pralnia wcale nie oznacza, że my nie możemy startować ze swoim biznesem. Możemy przecież zaproponować inny rodzaj usług, wyspecjalizować się w konkretnym rodzaju prania, trafić do innego segmentu klientów, niż konkurencyjne zakłady. Jeżeli postawimy na wysoką jakość usług i będziemy w stanie zaproponować klientom to, czego naprawdę potrzebują, drogę do sukcesu mamy otwartą. 

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria