Pralnica tunelowa, czyli popularnie mówiąc tunel pralniczy, to maszyna pralnicza, która łączy w sobie wszystkie urządzenia, jakie potrzebne są w całym procesie prania na mokro. Urządzenia tego typu stosowane są w pralniach przemysłowych od dawna, ale ostatnie lata przyniosły bardzo dużo udoskonaleń i super nowoczesnych rozwiązań. Starszego typu pralnice tunelowe miały tak zwaną konstrukcję jedno płaszczową przeciwprądową, następnie pojawiły się nowocześniejsze konstrukcje dwu płaszczowe przeciwprądowe, a teraz zaproponowano jakby połączenie starszej i nowszej konstrukcji w jedno.
Taki właśnie nowy model pralnicy tunelowej zaproponowały znane w branży firmy Jensen- Senking , chodzi o model UNIVERSAL. Nowość w tym rozwiązaniu polega przede wszystkim na nowatorskim rozwiązaniu konstrukcyjnym, które zakłada całkowitą separację komór, z których składa się maszyna. W takim rozwiązaniu nie ma możliwości wymieszania się poszczególnych kąpieli z różnych etapów prania na mokro, niemożliwe jest na przykład pomieszanie kąpieli z wsadem kolorowym z kąpielą z wsadem białym.
Tunel pralniczy UNIVERSAL zbudowany jest z bębna w kształcie rury, której środek wypełnia tak zwana „śruba Archimedesa”. Upraszczając można powiedzieć, że zintegrowane ze sobą komory maszyny to jakby osobne pralnico wirówki w których znajduje się wsad, a fizyczne prawo Archimedesa powoduje, że załadowany do pierwszej komory asortyment przerzucany jest do kolejnych komór, w których dokonuje się następny etap prania na mokro. Do podnoszenia wsadu w bębnie służą przyspawane do ścian bębna dwumetrowe ( lub półtorametrowe w zależności od wielkości maszyny) dwa żebra, zwane też w żargonie pralniczym przewałami. W zależności od wielkości i ilości przewałów, dobierany jest też rodzaj prania, na przykład mocno zabrudzone ubrania robocze pierze się w tunelach pralniczych o większych i wyższych przewałach.
W tunelu pralniczym UNIVERSAL zastosowano jeszcze jedno niezwykle nowoczesne i zarazem bardzo ekologiczne rozwiązanie polegająca na wykorzystaniu odzyskanej z poprzednich płukań wody poprzez specjalne zbiorniki recylkulacyjne, które umieszczono bezpośrednio pod maszyną.
W tym modelu są cztery zasadnicze sekcje pracy:
1. sekcja prania wstępnego
2.sekcja prania zasadniczego
3. sekcja płukania
4.sekcja neutralizacji i uszlachetniania
Jeśli chodzi o załadunek to zazwyczaj odbywa się on poprzez transporter pochyły. Potem pranie odbywa się bez żadnej ingerencji pracownika, a do pełnej i bezpiecznej obsługi potrzebnych jest jedynie dwóch pracowników. Maszyna jest oczywiście sterowana elektronicznie, można dokładnie dostosować program do rodzaju tkaniny i stopnia jej zabrudzenia . To wyjątkowo oszczędna przemysłowa maszyna pralnicza oferująca usługi na najwyższym światowym poziomie.