Rozpoczęcie działalności gospodarczej w postaci pralni samoobsługowej to świetna inwestycja wymagająca minimalnych kosztów operacyjnych. Branża usług pralniczych jest bardzo odporna na recesję i może zapewnić stały przypływ gotówki. Niezależnie od tego, czy jest to nasze pierwsze przedsięwzięcie biznesowe, czy też chcemy zdywersyfikować swoje środki finansowe, założenie pralni jest zawsze dobrym pomysłem. Musimy jednak zrozumieć niektóre ważne czynniki związane otwarciem tego rodzaju punktu usługowego oraz niezbędne do utrzymania długotrwałej i dochodowej działalności.
Lokalizacja to klucz do sukcesu pralni
Lokalizacja naszej pralni będzie decydowała o odniesieniu sukcesu w tej branży. Idealny lokal musi znajdować się w miejscu o dużym natężeniu ruchu i posiadać wyraźne oznakowanie, które potencjalni klienci mogą zobaczyć z drogi. Ważne jest, aby znaleźć lokal posiadający dużą, otwartą przestrzeń, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z wybijaniem ścian. Pamiętajmy także o tym, że liczne pralki i suszarki potrzebują wystarczającej mocy. Jeśli nieruchomość nie była wcześniej pralnią, konieczne jest zajrzenie do instalacji rur wodociągowych, gniazd elektrycznych i sprawdzenie dostępu do kanalizacji. Przede wszystkim, musimy mieć pewność, że lokal znajduje się w strefie o dużym natężeniu ruchu, w sąsiedztwie innych punktów usługowych i sklepów.
Koszty materiałów i personelu
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup nowego czy używanego sprzętu musimy liczyć się z tym, że będą to najwyższe koszty w całej inwestycji. Najnowocześniejsze pralki i suszarki osiągają naprawdę wysokie ceny. Nie obędzie się również bez zatrudnienia personelu. Nawet, jeżeli mamy w planach założenie pralni samoobsługowej, klienci nie są w stanie wykonać wszystkich czynności, a w pralni zawsze musi być obecny, co najmniej jeden pracownik.
Optymalny układ pralni
Układ każdej pralni jest inny i ważny dla osiągnięcia sukcesu. Układ lokalu powinien uwzględniać określony obieg pracy. Chodzi o to, aby pomieszczenie było funkcjonalne i spełniało zasady ergonomii. Będzie wówczas wygodne dla samych klientów oraz dla pracowników.
Dodatkowe usługi
Innym sposobem na zapewnienie sobie dodatkowych źródeł przychodów są specjalne usługi dla klientów. W zależności od demografii naszej okolicy może pojawić się zapotrzebowanie na pełną usługę prania, suszenia i prasowania, a niektóre pralnie oferują nawet usługi dostawy do domów klientów.
Strona główna
Usługi pralnicze
Cztery rzeczy, o których warto wiedzieć wchodząc na rynek usług pralniczych