Czym kierować się przy wyborze pralni chemicznej?

Pralnia chemiczna to punkt usługowy, w którym możemy oczyścić chemicznie ubrania, które nie mogą być prane w wodzie. Zwykle są to skórzane kurtki, kostiumy, garnitury, futra czy też odzież wykonana z wełny lub kaszmiru. Z racji, że ubrania, które oddajemy do pralni chemicznej są dla nas cenne – oczekujemy jak najlepszej skuteczności oraz obsługi. Skoro oddajemy ubranie do pralni chemicznej oznacza to, że chcemy, aby wróciło do nas w takim samym stanie w jakim oddaliśmy je do punktu – tylko bez plamy lub uszkodzenia. Niestety jedna pralnia chemiczna nie jest równa innej pralni chemicznej, dlatego zanim powierzymy ważne i cenne dla nas ubrania w obce ręce – poczytajmy trochę o tym, czym kierować się w wyborze pralni chemicznej. Dobrze jest mieć pewność, że nasz żakiet czy ulubiony płaszcz trafił w ręce profesjonalistów! 

Płaszcze, wełniane spodnie, kostiumy, skóra… czemu można je prać tylko na sucho?
Proces prania jest dość skomplikowany i ważne są w nim 4 elementy takie jak: mechanika, temperatura, czas oraz rodzaj użytego środka czyszczącego. W celu wyprania i doczyszczenia odzieży w 100 % wszystkie te elementy powinny być idealnie zrównoważone. Doskonałym przykładem jest wełna, która staje się nieprzyjemnie szorstka, sztywna i ulega skurczeniu, jeśli będziemy prać ją w złych warunkach. Dlatego wełny nie wolno prać w zbyt ciepłej wodzie, przy zbyt intensywnym wyżymaniu, tarciu oraz nie powinno się używać do niej agresywnego środka piorącego. 

Którą pralnie chemiczną wybrać?
Pralnia chemiczna to usługa na której nie ma za bardzo co oszczędzać. Rachunek, który dostajemy w dobrej pralni to 75% cena za prasowanie ubrania, a 25% rachunku za jego pranie. Wbrew pozorom dobre wyprasowanie odzieży nie jest aż tak łatwą czynnością, ponieważ wymaga cierpliwości, doświadczenia oraz wiedzy. To właśnie w trakcie prasowania przywraca się ubraniu jego pierwotną formę. Często droższe pralnie wyróżniają się podejściem do klienta i posiadają bardziej wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają wiedzę z zakresu tkanin oraz konstrukcji krawieckich. 

Zanim oddamy nasz ulubiony płaszcz do pralni chemicznej…
Pamiętajmy o tym, aby poinformować pracownika pralni chemicznej o tym jak powstała plama. Dzięki temu ułatwimy jego pracę i nasze ubranie uniknie niepotrzebnych eksperymentów. Warto też wiedzieć, że zabrudzeń i plam nie powinno się zaprasowywać, ponieważ tylko wtedy je utrwalamy zamiast usuwać. W przypadku trudnych plam na tkaninach nie zapominaj o tym, że im szybciej oddasz odzież do pralni chemicznej tym jest większa szansa na to, że zostaną one skutecznie usunięte. Poza tym, jeśli planujemy odświeżyć jedynie spodnie od naszego kostiumu to lepiej jak oddamy do pralni chemicznej cały komplet, ponieważ w trakcie ingerencji w strukturę tkaniny może nastąpić niezauważalna zmiana koloru. 

 

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria