Czyszczenie chemiczne – na czym ono polega?

Czyszczenie chemiczne to rodzaj czyszczenia tkanin oraz materiałów stosowany głównie w pralniach chemicznych. Polega ono na tym, że ubrania wykonane z delikatnych materiałów (takich jak skóra, futra, wiskoza, jedwab czy wełna) prane są przez specjalne automaty na sucho. Zwykle do pralni chemicznej oddawane są ubrania i przedmioty, które nie mogą mieć kontaktu z wodą, ponieważ mogą ulec wtedy odbarwieniu, odkształceniu lub zniszczeniu. Czyszczenie chemiczne sprawdza się również w sytuacji, kiedy na mokro nie możemy pozbyć się z tkaniny bardzo uporczywych plam. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat czyszczenia chemicznego to zapraszam Cię do lektury tego artykułu!

Co to jest systemK4 stosowany w wielu pralniach?
SystemK4 jest to nowy, skuteczny oraz wydajny system czyszczenia w zakresie przemysłowej pielęgnacji tkanin. Ta innowacyjna procedura czyszczenia jest bardzo przyjazna dla środowiska (w przeciwieństwie do poprzednich systemów) oraz bezpieczna dla tkanin. Wynika to z tego, że bazowe komponenty systemuK4 to przede wszystkim rozpuszczalne środki, w których nie ma halogenu. W trakcie korzystania z tego systemu nie pojawia się żadne zagrożenie dla zdrowia człowieka, podłoża gruntowego, wody oraz powietrza. 

Jaki jest sekret działania systemuK4?
System K4 bazuje na innowacyjnym rozpuszczalniku SOLVONK4, który jest tak samo albo nawet bardziej skuteczny w czyszczeniu na sucho niż czterochloretylen. Warto także wiedzieć, że rozpuszczalnik SOLVONK4 jest związkiem biodegradowalnym, który uzyskał bardzo dobry wynik w testach dermatologicznych. Nie jest on więc materiałem niebezpiecznym. 

Czym jest i jak działa czterochloroetylen?
Jest to środek, który stosowany jest w większości pralni chemicznych. Charakteryzuje on się niską lepkością oraz wysoką siłą czyszczącą. Ponadto czterochloroetylen odznacza się szybkim procesem schnięcia, nie zostawia żadnych plam ani chemicznego zapachu. Natomiast jego małe napięcie powierzchniowe przyczynia się do tego, że z łatwością usuwa on niemal wszystkie organiczne plamy. 

Rozpuszczalnik węglowodorowe – co warto o nich wiedzieć?
Rozpuszczalniki węglowodorowe to środki czyszczenia używane w pralniach, które cechują się delikatniejszym działaniem niż czterochloroetylen. W związku z tym do prania, w którym używa się rozpuszczalników węglowodorowych powinno oddawać się takie ubrania wykonane z takich tkanin jak: ręcznie wykonane włókna, jedwab oraz futra. Plusem stosowania w pralniach chemicznych rozpuszczalników węglowodorowych jest to, że nie zostawiają one na plam, zagnieceń oraz załamań na ubraniach. Przyśpiesza to prasowanie, czyli końcowy etap prac w pralni chemicznej. 

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Sovrana zajmującą się m.in. wsparciem firm w zakresie czyszczenia chemicznego.

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria