Dywany są częstym elementem wystroju wnętrz, ich pielęgnacja to jednak tylko z pozoru prosty proces. Odkurzanie niestety często nie wystarcza – na wykładzinie z czasem mogą pojawić się plamy i zabrudzenia, a używane powszechnie odkurzacze nie zawsze radzą sobie z długim bądź gęstym włosiem. Aby utrzymać dywan w czystości – co jest istotne zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych – warto zdecydować się na bardziej profesjonalne czyszczenie.
Czyszczenie dywanów – proces wieloetapowy
Aby uzyskać jak najlepszy efekt, konieczne jest przejście przez kilka etapów pozwalających na usunięcie wszystkich typów zabrudzeń – nierozpuszczalnych, rozpuszczalnych w wodzie i rozpuszczalnych chemicznie.
Przed przystąpieniem do właściwego prania, dywan musi być dokładnie odkurzony. Większość zanieczyszczeń, które chcemy usunąć, ma charakter nierozpuszczalny, czyli wymaga czyszczenia na sucho. Bardzo istotny jest dobór odkurzacza – zwykle nie przywiązujemy większej wagi do jego parametrów i wyposażenia, a tylko dzięki dużej mocy i wirującej szczotce możliwe jest uniesienie włókien i dokładne usunięcie prochu i brudu. W przypadku zbitych wykładzin lub gdy zabrudzenia znajdują się głębiej, bliżej osnowy dywanu, profesjonaliści dodatkowo stosują urządzenia podnoszące włókna i pozwalające na skuteczniejsze czyszczenie.
Kolejny proces, któremu poddawane są dywany, to rozpuszczenie brudu. Podejmowane na tym etapie działania polegają na oddzieleniu zanieczyszczenia od włókna i wpływają na końcowy efekt. Są koniecznym wstępem do czyszczenia chemicznego i nie powinny zostać pominięte.
Kluczową rolę w procesie prania odgrywają jednak zastosowane środki chemiczne, bez nich efekt z pewnością nie byłby tak zadowalający. Dzięki nim uzyskujemy całkowite oddzielenie zanieczyszczeń od włókien dywanowych w czym pomaga obniżenie napięcia powierzchniowego wody. W zależności od rodzaju zabrudzeń środki chemiczne mają swoją specyfikę działania – te o charakterze oleistym rozbijane są na drobne cząsteczki, natomiast tłuszcze zmieniane są w mydło, które można z powodzeniem rozpuścić i wypłukać z tkaniny. Dobór odpowiednich preparatów zapewnia usunięcie różnorodnych rodzajów plam i zabrudzeń, ich właściwe użycie daje wymierne rezultaty.
Zakończeniem wszelkich opisanych procesów jest suszenie. Tylko pozornie jest to etap wymagający najmniejszej uwagi – niewłaściwe postępowanie ze schnącą wykładziną na pewno negatywnie odbije się na efekcie końcowym. Ważne, by pozostawić ją nieużywaną aż do całkowitego wyschnięcia, wilgotna jest bowiem bardziej podatna na uszkodzenia i zabrudzenia. Aby przyspieszyć schnięcie, konieczne jest zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza, przy dużej wilgotności wskazane jest nawet dodatkowe ogrzewanie.