Jak działa czyszczenie chemiczne ubrań?

Często zdarza nam się przechodzić obok pralni chemicznej, ale jeśli nie mamy potrzeby jej używać zwykle nie do końca wiemy jak ona działa oraz w jakim przypadku warto jej użyć. Co prawda w dzisiejszych czasach możliwość kupienia tanich ubrań, torebek czy butów to standard – dlatego pralnie chemiczne nie są aż tak popularne, nie zmienia to jednak faktu, że ciągle cieszą się zainteresowaniem i są nam potrzebne. Przekonujemy się o tym w momencie, kiedy zaczynamy kupować naprawdę drogie oraz dobre jakościowo ubrania (na przykład wykonane ze skóry lub innych delikatnych, drogich materiałów) i po czasie coś się z nimi stanie – ubrudzą się lub zniszczą. Wtedy okazuje się, że bardziej opłaca nam się oddać takie rzeczy do pralni chemicznej niż kupić nowe. Poza tym do dobrych jakościowo ubrań i przedmiotów, które nosimy cały czas mocniej się przywiązujemy, więc często także z tego powodu próbujemy je odratować na wszelkie możliwe sposoby. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wybraniu się do pralni chemicznej dowiedzmy się jak ona działa!

Czyszczenie ubrań i rzeczy na sucho
Przede wszystkim podstawa działania pralni chemicznej opiera się na tym, że nasze ubrania są czyszczone na sucho i bez udziału wody, więc odmiennie od sposobu w jaki pierzemy nasze rzeczy w domowej pralce. Wszelkiego rodzaju odzież robocza, sportowa, specjalistyczna czy też wyroby ze skóry naturalnej i sztucznej, z pierza i puchu oraz tkaniny z naturalnych surowców takich jak: tiul, angora, wiskoza, wełna czy jedwab to rzeczy, które mogą ulec zniszczeniu albo deformacji pod wpływem wysokiej temperatury albo użycia wody. Dlatego tak ważne jest, aby tego rodzaju ubrania i wyroby prać i czyścić w odpowiedni sposób właśnie w pralni chemicznej – dzięki temu będą one idealnie czyste i pachnące i będą mogły służyć nam jeszcze przez długie lata. 

Maszyna czyszcząca na sucho – jak ona działa?
Oczywiście pralnie chemiczne muszą być wyposażone w specjalny agregat do prania chemicznego. Jest to bardzo droga i nowoczesna maszyna, która pracuje w cyklu zamkniętym. Polega to na tym, że od chwili gdy włożymy naszą odzież do środka to agregat pracując jest zamknięty hermetycznie i od czasu zamknięcia oraz uruchomienia właściwego programu czyszczenia cały proces dzieje się bez możliwości dostępu we wnątrz maszyny. Dzieje się tak przede wszystkim dlatefo, że najważniejszym czynnikiem w czyszczeniu chemicznych jest spejcalny rozpuszczalnik organiczny, który chociaż jest niesamowicie efektowny w usuwaniu brudu oraz plam to niestety, ale jest także mocno rakotwórczy, a także toksyczny dla ludzkiego organizmu. Cały proces czyszczenia chemicznego odbywa się w specjalnym bębnie, który wykonuje ruchy obrotowe (podobnie do naszej domowej pralki) i w tym bębnie ma miejscu zamaczanie przeznaczonej do czyszczenia odzieży w tym organicznym rozpuszczalniku. 

 

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria