Jak prać delikatne tkaniny?

Wiosną i latem wreszcie możemy przywdziać zwiewne i lekkie ciuchy uszyte z lnu, jedwabiu bądź koronek. Tego rodzaju delikatne tkaniny wymagają jednak specjalnego traktowania, ponieważ są niezwykle podatne na zniszczenie. Podpowiadamy, jak je efektywnie prać tak, aby móc jak najdłużej cieszyć się niezwykle delikatną i piękną sukienką. Wyjaśniamy, które ubrania prać w pralce, a które ręcznie.

Szyfon, jedwab czy kaszmir to luksusowe i jednocześnie wyjątkowo delikatne tkaniny, które wymagają specjalnego traktowania. Jeśli chcemy, aby długo nam służyły, musimy odpowiednio się z mini obchodzisz. Jak to zrobić? Istnieje kilka podstawowych zasad, które uchronią materiał przed zbyt szybkim zużyciem. Przede wszystkim czytaj metki, to podstawowe źródło informacji o danej tkaninie. To właśnie z niej dowiesz się, jak prać, suszyć, prasować nową bluzkę. Najlepiej jednak prać w nieco mniejszej temperaturze, niż ta wskazana na metce, ponieważ symbole pokazują maksymalną temperaturze prania, a nie optymalną. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak prać jedwab?
Jedwab to włókno naturalne, które otrzymywane jest przez rozwijanie kokonu motyla jedwabnika. Materiał ten charakteryzuje się szczególnym połyskiem, delikatnością oraz lekkością i gładkością. Tkaniny wykonane z jedwabiu można prać w pralce tyko wtedy, gdy pralka posiada specjalny program do prania jedwabiu, wełny bądź prania ręcznego. Maksymalna temperatura wody nie może przekraczać 30°C. Jeśli na metce umieszczono informację wskazującą, że jedwabna odzież nie może być prana w pralce, należy ją na krótko namoczyć w wodzie ze specjalnym płynem do prania jedwabiu. Pamiętaj, że po praniu nie można wykręcać i wyciskać ubrań. Najlepiej będzie jak wysuszysz je, rolując w ręczniku.

Jak prać koronki?
Koronkową odzież najlepiej prać w specjalnym woreczku do prania, ponieważ materiał ten bardzo łatwo ulega zniszczeniu. Na szczęście wystarczy miękki, poliestrowy woreczek, który skutecznie uchroni naszą delikatną bieliznę lub bluzkę. Koronkową garderobę możesz też namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny płynu do prania i uprać ręcznie.

Jak prać aksamit?
Mowa o niezwykle szlachetnym i delikatnym materiale. Aksamitną odzież najlepiej prać i płukać ręcznie w temperaturze nie wyższej niż 30°C. Pamiętaj, że po praniu należy ostrożnie rozwiesić ciuchy na cieniutkich metalowych wieszakach, pilnując, aby nie powstały ewentualne zagniecenia. 

Jak prać kaszmir?
Chodzi o bardzo wysokiej jakości wełnę, pozyskiwaną z runa kóz kaszmirskich. Kaszmir to dosyć droga i bardzo delikatna tkanina. Podczas prania należy obchodzić się z nią bardzo ostrożnie. Najlepiej odzież taką prać krótko w 20°C. W celu pozbycia się resztek detergentu kilkukrotnie wypłucz dzianinę w zimnej wodzie. Nie wykręcaj ręcznie! Lepiej odwirować kaszmirowy sweter w pralce automatycznej, z maksymalną prędkością 1000 obrotów na minutę.

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria