Jak prać jedwabne ubrania?

Wieczorowa sukienka, elegancka bluzka czy delikatny szal wykonane z jedwabiu z pewnością prezentują się bardzo efektownie. Wymarzona kreacja lub dodatek mogą jednak szybko przysporzyć kłopotów – po nieudanym praniu ubranie uszyte z drogiej tkaniny może bezpowrotnie stracić swój urok. Często nie zwracamy uwagi na zalecenia producenta zamieszczane na metkach, bezrefleksyjnie wkładając wszystkie brudne ubrania do pralki. W przypadku jedwabiu możemy tej nieroztropności bardzo żałować.

Pranie nie tylko w wodzie

Najważniejsze zalecenie, jakie możemy znaleźć na metkach wykonanych z jedwabiu ubrań, to metoda jego prania – producent jasno określa, czy możliwe jest pranie w wodzie, czy też możliwe jest wyłącznie pranie chemiczne. Nie warto ignorować tej informacji. Plamy, zacieki i przebarwienia oraz nieodwracalna utrata fasonu ubrania to przykre konsekwencje, którymi skutkuje pranie w wodzie materiału przeznaczonego do prania chemicznego. Zniszczeń prawdopodobnie nie da się naprawić, a zatem po jednym użyciu tracimy drogi i efektowny zakup, który właściwie pielęgnowany, mógł służyć przez lata. Wszelkie próby reklamacji na nic się zdadzą w takiej sytuacji – producent na pewno nie będzie chciał ponieść kosztów naszej nieuwagi i niewiedzy.

Posiadanie ubrania z jedwabiu, który możemy wyprać przy użyciu wody, nie oznacza jednak, że możemy postępować identycznie jak w przypadku innych materiałów. Przede wszystkim należy zrezygnować z pralki – ich producenci co prawda oferują specjalne programy przeznaczone do delikatnych tkanin, ale ryzyko zniszczenia splotu nadal jest duże. Lepiej zdecydować się na pranie ręczne i wybrać odpowiednie detergenty – na pewno w tej roli nie sprawdzą się mocne wybielacze i proszki, warto postawić na delikatne płyny specjalnie przeznaczone do tego rodzaju tkanin. Również podczas odsączania wody niezbędna jest ostrożność, tarcie i wyżymanie mogą wpłynąć na kształt odzieży.

Jedwabne ubrania pod opieką profesjonalistów

Jeśli producent jednoznacznie rekomenduje pranie chemiczne, musimy zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalistów. Każda pralnia chemiczna z pewnością wykona taką usługę, jednak pociąga ona za sobą określone koszty. Warto zdawać sobie sprawę z tego fakty jeszcze przed zakupem ubrania, które przyciągnęło w sklepie nasz wzrok. O ile wieczorową sukienkę zakładaną na specjalne okazje możemy raz na jakiś czas odświeżyć bez większego uszczerbku dla naszego budżetu, to pranie chemiczne ubrań często używanych, może okazać się zbyt drogie. Świadomy wybór materiału może zatem okazać się kluczowy, jeśli decydujemy się na jedwab, warto rozważyć, czy będziemy w stanie odpowiednio zadbać o ubranie.

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria