Jak prać swetry?

Zima w naszym kraju nie należy do najłagodniejszych. To okres, w którym bardzo chętnie otulamy swoje ciała ciepłymi swetrami. Niestety, wiele osób ma problem z ich praniem, zwłaszcza, jeżeli wykonane są z naturalnych materiałów takich, jak wełna czy kaszmir. Niewłaściwe pranie wełnianego swetra może skończyć się prawdziwą katastrofą. Dlatego warto poznać kilka elementarnych zasad dotyczących prania swetrów. 

Sweter wymaga szczególnego traktowania
Nie wrzucimy go do pralki razem z innymi rzeczami, bo po wyjęciu może okazać się o dwa rozmiary za mały i kompletnie sfilcowany. Pranie swetrów wymaga dużej delikatności. Napełnijmy zlew zimną wodą i dodajmy do niej detergent. Zwróćmy uwagę na to, aby środek był bardzo delikatny. Istnieją specjalne detergenty przeznaczone do prania tkanin delikatnych np. wełny. Odwróćmy sweter na lewą stronę. To szczególnie ważne, gdy sweter posiada elementy ozdobne czy aplikacje, które mogą ulec zniszczeniu. Namaczanie powinno trwać około pół godziny. 

Następnie spłukajmy sweter chłodną wodą. Teraz najtrudniejsza część prania – wyciśnięcie wody. Należy to zrobić niezwykle delikatnie. Swetra nie można wykręcać tak, jak robimy to z innymi ubraniami. Tkanina może bardzo łatwo ulec zniszczeniu. Po wyciśnięciu większość wody należy zawinąć sweter w suchy ręcznik, aby wchłonął nadmiar wody. Następnie rozłóżmy go płasko na ręczniku lub suszarce i pozostawmy do wyschnięcia. Nie wieszajmy go w tradycyjny sposób, bo zwyczajnie powyciąga się.

Jak przechowywać swetry?
Równie ważne, jak właściwe pranie jest odpowiednie przechowywanie swetrów. Przede wszystkim, nie należy ich wieszać na wieszakach. Mają, bowiem tendencję do wyciągania się. Trzymajmy je złożone lub zwinięte w szufladzie lub na półce. Swetry wełniane, kaszmirowe lub z innego naturalnego włókna wymagają dodatkowej ochrony. Dotyczy to zarówno prania, jak i przechowywania. Taka odzież powinna być przechowywana w przewiewnej torbie odzieżowej i najlepiej w ciemnym, wilgotnym miejscu. Naturalne włókna przyciągają owady i ćmy, dlatego torba to bardzo dobre rozwiązanie. Możemy włożyć do środka lawendę lub cedr. Są to naturalne środki odstraszające owady i ćmy.

Sweter prany i przechowywany w odpowiednich warunkach posłuży nam z pewnością dłużej. Zachowa swój idealny stan. Nie pojawią się na nim nieestetyczne zmechacenia, które bardzo często powodują, że wyrzucamy odzież na śmietnik. 

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria