Jak właściwie prać odzież?

Wydawać by się mogło, że właściwe pranie odzieży i tkanin należy do naszych codziennych obowiązków i wykonujemy je automatycznie. Okazuje się jednak, że wielu z nas owszem pierze, jednak niekoniecznie tak jak należy. Skuteczne pranie odzieży z dbałością o utrzymanie tkanin w dobrym stanie wiąże się z konkretną wiedzą. Przez powtarzalny charakter tej czynności łatwo zapominamy o istotnych elementach, mogących zoptymalizować pranie na każdym etapie. Oto kilka wskazówek, które szybko pozwolą opanować sztukę prania do perfekcji.

Właściwe pranie i suszenie ubrań istotnie wpływa nie tylko na ich wygląd, ale również na ich żywotność. W końcu każdy z nas chce, aby jego ulubione ubrania przetrwały w nienaruszonym stanie jak najdłużej. Niestety często zdarza się, że nieprawidłowe pranie kończy się katastrofą i nasza ulubiona bluzka ulega skurczeniu lub znacznemu rozciągnięciu. Wyjaśniamy, jak prać, aby nasze ubrania zawsze wyglądały jak nowe i utrzymywały swój kolor.

Czytanie metek i sortowanie
Pierwsza zasada polega na tym, aby zawsze przed wrzuceniem odzieży do pralki, dokładnie czytać metki. To na nich znajdziesz cenne informacje na temat rodzaju tkaniny i zaleceń dotyczących jej prania. Okazuje się, że bardzo często ignorujemy tę prostą zasadę, przez co niewłaściwie traktujemy naszą odzień. Następny krok to sortowanie. Większość z nas stosuje zasadę podziału prania na rzeczy białe, czarne i kolorowe, piorąc każde z nich oddzielnie. Niestety nie każdy z nas pamięta o zasadzie, że nowe kolorowe rzeczy należy zawsze prać osobno. Odzież czarno-białą najlepiej jest prać ręcznie lub w pralce w najniższej temperaturze.

Przed wrzuceniem do pralki
Zanim wrzucisz odzież do prali sprawdź kieszenie spodni, bluz i koszul. Upewnij się, że nie ma w nich pieniędzy lub chusteczek higienicznych. Otóż wypranie ubrania z chusteczką spowoduje, że całe pranie będzie oblepione białymi drobinami. Pamiętaj też o tym, aby zapiąć wszystkie zamki i guziki, ponieważ rozpięty suwak może pozaciągać odzież w trakcie prania. Ważne jest też wywinięcie ubrania na lewą stronę. Odzież, która jest narażona na uszkodzenia np. koronkowe staniki pierz w specjalnych woreczkach do prania bielizny, które dostaniesz za około 6 złotych w drogerii lub sklepie z akcesoriami domowymi.

Załadowanie bębna i wybór detergentu
Bęben pralki najlepiej zapełnić do około 3/4 jego pojemności. Chodzi o to, że pozostawienie wolnego miejsca, pozwoli ubraniom swobodnie obracać się w czasie prania i zmniejszy ewentualne zagniecenia. Wybór detergentu powinien być dostosowany do koloru tkaniny oraz jej rodzaju. Białe i jasne tkaniny najlepiej prać w serii proszków lub żeli przeznaczonych do białych tkanin, a kolorowe i ciemne w specjalnej serii przeznaczonej do odzieży kolorowej

 

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria