W praniu na mokro wykorzystuje się wodę i środki chemiczne zwane popularnie detergentami( proszki do prania). Jest bardzo wiele rodzajów detergentów, oczywiście o różnej sile i różnej jakości. Detergenty występują pod wieloma postaciami – proszku, żelu, płynu, pastylki itp. Wysokie wymagania rynku sprawiły, że detergenty są bardziej ekologiczne ( wymagania alergików), choć równie skuteczne . Można też precyzyjnie dobrać odpowiedni środek piorący do rodzaju tkaniny, dzięki temu można na mokro prać nawet delikatne tkaniny.
Pranie na sucho, nazywane jest też praniem chemicznym. W technologii prania chemicznego woda nie występuje, wykorzystuje się specjalne rozpuszczalniki, których zadaniem jest rozpuszczenie brudu na tych wszystkich tkaninach, które nie mogą mieć kontaktu z wodą. Cały proces odbywa się w hermetycznie zamkniętym agregacie chemicznym, tam właśnie odzież zalewana jest rozpuszczalnikami chemicznymi, które po prostu rozpuszczają brud .Rozpuszczalnik jest więc w tym procesie czyszczenia najistotniejszy, ale niestety najbardziej toksyczny. Najczęściej wykorzystywany w czyszczeniu chemicznym jest rozpuszczalnik, który nazywa się czterochloroetylen. To szybkoschnący rozpuszczalnik organiczny, bardzo stabilny i o niskiej lepkości. Czterochloroetylen jest bardzo skuteczny w czyszczeniu, bo ma tak zwane niskie napięcie powierzchniowe co sprzyja penetracji włókien i w konsekwencji doskonale rozpuszcza nawet najbardziej uporczywe plamy i brud, a przy tym nie powoduje odbarwień i nie niszczy czyszczonych tkanin. No i co ważne jest dość wydajny, a czynnik ekonomiczny jest ważny. W tej powodzi zalet jest jednak bardzo istotna wada- czterochloroetylen jest bardzo toksyczny i rakotwórczy i mimo nowoczesnej technologi prania w zamkniętym systemie, nie da niestety uniknąć pozostawienia na odzieży toksycznych cząsteczek rozpuszczalnika. Toksyczne pozostałości po czyszczeniu chemicznym mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie, a już na pewno nie powinni mieć z nią styczności dzieci, alergicy i w ogóle ludzie chorzy.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu klientów wprowadzono bardziej nowoczesne i o wiele mniej toksyczne rozpuszczalniki węglowodorowe typu Hadrocaron (KWL). Z tej grupy najbardziej popularny, najmniej toksyczny, najbardziej wydajny jest rozpuszczalnik o nazwie Hydrocarbon. Hydrocarbon ma dodatkowo taką właściwość , że nie powoduje zagnieceń po praniu, a to upraszcza proces wykańczania. Hydrocarbon skutecznie czyści zarówno odzież skórzaną, futra jak i delikatne tkaniny.
Następna generacja ekologicznych rozpuszczalników do prania na sucho to rozpuszczalnik GreenEarth. Jest wytworzony na bazie naturalnej krzemionki i piasku, więc spełnia nawet najbardziej wyśrubowane ekologiczne normy.