Krótki przegląd środków chemicznych używanych w pralniach

W praniu na mokro wykorzystuje się wodę i środki chemiczne zwane popularnie detergentami( proszki do prania). Jest bardzo wiele rodzajów detergentów, oczywiście o różnej sile i różnej jakości. Detergenty występują pod wieloma postaciami – proszku, żelu, płynu, pastylki itp. Wysokie wymagania rynku sprawiły, że detergenty są bardziej ekologiczne ( wymagania alergików), choć równie skuteczne . Można też precyzyjnie dobrać odpowiedni środek piorący do rodzaju tkaniny, dzięki temu można na mokro prać nawet delikatne tkaniny.Pranie na sucho, nazywane jest też praniem chemicznym. W technologii prania chemicznego woda nie występuje, wykorzystuje się specjalne rozpuszczalniki, których zadaniem jest rozpuszczenie brudu na tych wszystkich tkaninach, które nie mogą mieć kontaktu z wodą. Cały proces odbywa się w hermetycznie zamkniętym agregacie chemicznym, tam właśnie odzież zalewana jest rozpuszczalnikami chemicznymi, które po prostu rozpuszczają brud .Rozpuszczalnik jest więc w tym procesie czyszczenia najistotniejszy, ale niestety najbardziej toksyczny. Najczęściej wykorzystywany w czyszczeniu chemicznym jest rozpuszczalnik, który nazywa się czterochloroetylen. To szybkoschnący  rozpuszczalnik organiczny, bardzo stabilny i o niskiej lepkości. Czterochloroetylen jest  bardzo skuteczny w czyszczeniu, bo ma tak zwane niskie napięcie powierzchniowe co sprzyja penetracji włókien i w konsekwencji  doskonale rozpuszcza  nawet najbardziej uporczywe plamy i brud, a przy tym nie powoduje odbarwień i nie niszczy czyszczonych tkanin. No i co ważne jest dość wydajny, a czynnik ekonomiczny jest ważny. W tej powodzi zalet jest jednak bardzo istotna wada- czterochloroetylen jest bardzo toksyczny i rakotwórczy i mimo nowoczesnej technologi prania w zamkniętym systemie, nie da niestety uniknąć pozostawienia na odzieży toksycznych cząsteczek rozpuszczalnika. Toksyczne pozostałości po czyszczeniu chemicznym mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie, a już na pewno nie powinni mieć z nią styczności dzieci, alergicy i w ogóle ludzie chorzy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu klientów wprowadzono bardziej nowoczesne i o wiele mniej toksyczne rozpuszczalniki węglowodorowe typu Hadrocaron (KWL). Z tej grupy najbardziej popularny, najmniej toksyczny, najbardziej wydajny jest rozpuszczalnik o nazwie Hydrocarbon. Hydrocarbon ma dodatkowo taką właściwość , że nie powoduje zagnieceń po praniu, a to upraszcza proces wykańczania. Hydrocarbon skutecznie czyści zarówno odzież skórzaną, futra jak i delikatne tkaniny.
Następna generacja ekologicznych rozpuszczalników  do prania na sucho to rozpuszczalnik GreenEarth.  Jest wytworzony na bazie naturalnej krzemionki i piasku, więc spełnia nawet najbardziej wyśrubowane ekologiczne normy.

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria