Prasownice nieckowe należą do urządzeń pralniczych, których zadaniem jest przemysłowe prasowanie tak zwanej bielizny płaskiej i to zarówno mało jak i wielkoformatowej.
Jak sama nazwa wskazuje głównym elementem budowy prasownic nieckowych jest wykonana z blachy nierdzewnej lub z żeliwa-niecka. Niecka jest elementem grzewczym tej maszyny. Im niecka jest lepiej wypolerowana, tym wyższy jest stopień oddawania ciepła i dzięki temu wzrasta wydajność urządzenia.
Rozróżnianie rodzajów prasownic nieckowych w dużej mierze oparte jest na:
- ilości niecek w danej maszynie ( najczęściej są to urządzenia jedno, dwu, trzy i czteronieckowe),
- różnych parametrach walców ( na rynku występują średnice walców wynoszące 600,800, 1000, 1200, 1600 i 2000 milimetrów i długościach odpowiednio 2100,2500,2700,3000, 3300, i 4000 milimetrów ). Wydajność prasownic nieckowych wzrasta wraz z większymi rozmiarami średnicy.
-różnym zasilaniu- występują prasownice olejowe i parowe
Praca przy prasowalnicy nieckowej w uproszczeniu wygląda następująco- wprowadzenie przeznaczonej do prasowania bielizny następuje z przodu maszyny i ze względu na wielkość asortymentu jak i przede wszystkim bezpieczeństwo pracy, wykonywane jest przed dwóch operatorów. Bielizna zostaje wprowadzona pomiędzy nieckę, a obłożony specjalną taśmą i owinięty okładziną ( zazwyczaj PE, ale też NOMEX i ARAMID) walec. Odbiór wysuszonej i wyprasowanej bielizny następuje z tyłu maszyny ( inaczej jak w prasownicach nawrotnych ) i też do tej czynności potrzebne są dwie osoby, czyli podczas pracy prasownicy nieckowej muszą być zaangażowani czterej pracownicy.
Reasumując można powiedzieć, że nowoczesne prasownice nieckowe gwarantują bardzo wysoką wydajność pracy i równie wysoką jakość usługi. Są to maszyny ciche ( zaledwie 70 decybeli ), sterowane elektronicznie z regulacją temperatury prasowania, elektroniczną kontrolą tej temperatury oraz regulacją prędkości walca. Posiadają zabezpieczenia przed uszkodzeniem dłoni, mają doskonałe zabezpieczenie termoizolacyjne ( specjalne pokrywy zmniejszające emisję ciepła do pomieszczenia nawet do 60%) , co zwiększa komfort i wydajność pracy. Wszystkie dostępne na rynku maszyny posiadają certyfikaty bezpieczeństwa i certyfikaty jakości.