Pełna nazwa tego niezbędnego w każdej porządnej pralni urządzenia brzmi- składarka pozioma do wyrobów fasonowych. Wyroby fasonowe oznaczają w żargonie pralniczym ubrania lub bieliznę w określonym kształcie ( na przykład koszule, kitle,podkoszulki, fartuchy, spodnie robocze itp, w odróżnieniu od prześcieradeł, poszewek, ręczników,ścierek i tym podobnego asortymentu bez określonego fasonu).
Składarka jest urządzeniem półautomatycznym, czyli działa automatycznie, ale pomoc operatora jest też niezbędna.
W uproszczeniu składanie za pomocą tego urządzenia wygląda następująco:
Fasonowane, wysuszone ubrania układane są na specjalnym stole składającym ( stół składający jest oczywiście integralną częścią maszyny) koniecznie guzikami do dołu. Specjalne klamry zaciskowe mocują składane ubranie. Klamry te uruchamiane są specjalnym przyciskiem, lub fotokomórką. Następnie operator włącza urządzenie i dokonuje się proces składania poprzez tak zwane fazy podłużne i poprzeczne. Standardowa kostka ( wymiary to 40 na 25 centymetrów) w którą składany jest wyrób, to trzy złożenia wzdłużne i dwa poprzeczne, ale większość modeli daje możliwość wyboru ilości złożeń, zarówno wzdłużnych, jak i poprzecznych. Kiedy maszyna zakończy proces składania operator musi ręcznie zsunąć z klapy podawczej gotowy wyrób.
Składarki poziome do wyrobów fasonowanych to bardzo wydajne maszyny- w ciągu jednej godziny pracy otrzymamy aż sto dokładnie, równiutko złożonych ubrań.
Jeśli chodzi o samą konstrukcję składarki to jest ona bardzo solidna i stabilna. Większość elementów zbudowana jest z wysokiej jakości stali zabezpieczonej specjalną ochronną farbą. Sterowanie składarką odbywa się elektropneumatycznie za pomocą programowalnego sterownika. Urządzenie doskonale składa większość tkanin- bawełnę, mieszanki z bawełną i większość włókien syntetycznych.
Reasumując – składarki poziome do wyrobów fasonowanych są nowoczesnymi, wydajnymi, oszczędnymi urządzeniami, które gwarantują wysoką jakość usługi.