Pralki przemysłowe

Jak działa pralka przemysłowa? W większości modeli, sercem urządzenia jest bęben osadzony poziomo w komorze wodnej i stanowiący pojemnik na wsad. Bęben jest wykonany z wysokiej jakości blachy nierdzewnej, oczywiście perforowanej. W jego wnętrzu znajdują się komory oraz przegrody, które mają za zadanie zapobiegać skręcaniu się pranej odzieży oraz zapewniać optymalne krążenie roztworu piorącego. Bęben, który częściowo zanurzony jest w owym roztworze, wykonuje obroty na przemian w dwóch kierunkach. Załadunek bielizny odbywa się, podobnie, jak w wielu modelach domowych pralek, poprzez przeszklony, zamykany otwór. Na frontowej ścianie obudowy pralki przemysłowej umieszczone są zawory, które odcinają dopływ ciepłej i zimnej wody, a także pary wodnej. Ponadto, znajdują się tam również termometr, wodowskaz, hamulec mechaniczny oraz włączniki elektryczne. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku pralek do użytku domowego, pralki przemysłowe również wyposażone są w programatory, umożliwiające zmianę parametrów cyklu prania w zależności od potrzeb. Programatory umożliwiają automatyczne dozowanie ilości wody oraz środków piorących, a także sprzężone są z regulatorami hydrostatycznymi oraz termostatycznymi.

W zależności od modelu pralnicy, niekiedy możliwe jest połączenie cyklu prania z odwirowywaniem. W tego rodzaju pralnicach, bęben posiada wielostopniową regulację obrotów. Dzięki temu, częstotliwość obrotów zmienia się w zależności od fazy cyklu i inna jest dla cyklu prania, inna dla oddzielania, a inna dla odwirowywania.

Dodatkową funkcją jest możliwość podsuszania wsadu za pomocą gorącego powietrza. W takim przypadku obieg powietrza jest wymuszany i przebiega w obrębie grzałek elektrycznych lub nagrzewnicy parowej, aby następnie dotrzeć bezpośrednio do pranej bielizny. Pralki przemysłowe należące do wyższych klas, które posiadają funkcję suszenia, wyposażone są również w układ odzyskiwania wody, oddzielonej od wsadu w procesie suszenia. Osobną kategorię stanowią pralki przemysłowe na żetony, które mogą stanowić wyposażenie pralni samoobsługowych. Są to urządzenia o mniejszych możliwościach, ale też prostsze w obsłudze, dzięki czemu goście hotelowi lub klienci pralni mogą je obsługiwać samodzielnie.

W każdym przypadku, pralki przemysłowe zasilane są prądem trójfazowym. Muszą również być wyposażone w mechanizmy rejestrujące przebieg pracy oraz w systemy ważenia. Bardzo istotnym elementem jest też możliwość instalacji odpowiednich barier higieny, jak również możliwość dozowania ręcznego oraz zapasowego sterowania.

W pralkach przemysłowych pierze się różnego rodzaju asortyment, więc wymaga się od nich wszechstronności oraz elastyczności w doborze parametrów prania. W zależności od potrzeb, nowoczesne pralnice przemysłowe mogą prać tkaniny bardzo delikatne, jak puch lub jedwab, a także odzież skórzaną, specjalistyczne materiały membranowe, a nawet akcesoria jeździeckie.

Kupując tego rodzaju pralnicę, można przede wszystkim całkowicie uniezależnić się od firm zewnętrznych i narzucanych przez nie warunków. W zależności od potrzeb i mocy przerobowych urządzenia, można nawet stworzyć im lokalną konkurencję, podejmując się świadczenia usług w tej dziedzinie. Należy jednak pamiętać o kosztach zakupu urządzenia, a także dostosowania dla niego pomieszczenia, zapewnienia mediów i przeszkolenia personelu. Mimo wszystko, jest to opcja warta rozważenia, bowiem stanowi perspektywiczną inwestycję i umożliwia obniżenie kosztów prowadzenia działalności.

Artykuł powstał we współpracy z producentem pralek przemysłowych

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria