Pranie towarzyszy ludziom od zawsze, a konkretnie od momentu, kiedy człowiek okrył się jakimiś ubraniami. Kiedyś było to jedynie namaczanie i pocieranie ubrań drewnem lub kamieniami, potem doszło mydło, gotowanie w specjalnych baliach, potem specjalne tarki metalowe, no i dwudziesty wiek wraz z elektrycznością przyniósł pranie mechaniczne za pomocą specjalnych urządzeń zwanych pralkami i wtedy już postęp technologiczny i w tej dziedzinie bardzo szybko pobiegł naprzód. Dziś dysponujemy technologiami i maszynami z dwudziestego pierwszego wieku opartymi na badaniach naukowych i najnowocześniejszej technice, więc proces prania stał się o wiele prostszy i przede wszystkim bardziej skuteczny. Czyszczenie i pranie obejmuje już nie tylko wszystkie rodzaje tkanin, ale też skórę naturalną i sztuczną, futra, artykuły z puchu, pierza itp.
Pranie dzielimy na pranie na mokro, oraz pranie na sucho.
Pranie na mokro to takie, w którym w technologicznym procesie oczyszczania, niezbędna jest woda. Pranie wodne odbywa się przede wszystkim w naszych domach i jest to albo tradycyjne zapieranie w rękach, albo pranie w domowych pralkach automatycznych. Jest też oczywiście pranie wodne, które odbywa się w pralniach i jest to specjalny proces technologiczny, który dokonuje się w specjalnych urządzeniach pralniczych( pralnice, tunele pralnicze itp.) za pomocą wody, detergentu oraz odpowiednio dobranej do rodzaju tkaniny i rodzaju zabrudzeń temperatury. Po wypraniu następuje suszenie,które tradycyjnie polega na wieszaniu na sznurkach lub wieszakach mokrych rzeczy, albo stosuje się specjalne maszyny, czyli suszarki. Mogą to być małe suszarki bębnowe, albo też suszarki przemysłowe o dużej wydajności i ładowności. Ostatni etap prania na mokro, to prasowanie- w warunkach domowych to najczęściej żelazko, a w pralni to magiel lub specjalne parownice i żelazka .
Pranie na sucho to jak sama nazwa wskazuje, to proces technologiczny w którym tkanina nie ma kontaktu z wodą, a do czyszczenia wykorzystuje się substancje chemiczne( specjalny organiczny rozpuszczalnik) i stąd ten rodzaj prania nazywa się też praniem chemicznym. Pranie na sucho odbywa się tylko i wyłącznie w pralniach chemicznych, nigdy w warunkach domowych, wymaga użycia specjalnych, bardzo kosztowych i bardzo skomplikowanych urządzeń. W pralniach chemicznych prane są te wszystkie rzeczy, które nie mogą mieć kontaktu z wodą ( np. puch, pierze, naturalna skóra, delikatne tkaniny). Czyszczenie chemiczne odbywa się w agregacie chemicznym, który jest hermetycznie zamkniętą maszyną sterowaną elektronicznie. Ten kontrolowany proces jest całkowicie bezpieczny i dla pranych tkanin i dla środowiska, ale niestety niezbędne do czyszczenia rozpuszczalniki są bardzo toksyczne, więc niebezpieczne dla osób cierpiących na alergię.