Niektóre delikatne tkaniny wymagają prania ręcznego. Należą do nich przede wszystkim wełna, moher, atłas oraz jedwab. Również niektóre rodzaje odzieży trzeba traktować z wyjątkową delikatnością. Ręcznie pierzemy głównie swetry i sukienki. Co nam daje pranie ręczne? Pewność, że odzież nie skurczy się lub nie ulegnie innym zniekształceniom. Niech nas nie zwiedzie fakt, że większość pralek wyposażonych jest w opcję prania ręcznego. W przypadku niektórych ubrań nie warto ryzykować prania w pralce.
Krok pierwszy: segregacja prania
Jeżeli nie wiemy, które rodzaje tkanin trzeba prać ręcznie, przejrzyjmy dokładnie metki przy odzieży. Zawierają one między innymi instrukcje dotyczące prania. Choć większość delikatnych materiałów powinna być prana w zimnej wodzie, są również takie, które trzeba prać w wodzie ciepłej, gdyż skuteczniej usuwa ona zabrudzenia. Pamiętajmy o tym, że ubrań z zaleceniem prania chemicznego nie należy prać w wodzie. Podzielmy odzież na jasne i ciemne ubrania i rozpocznijmy pranie od najjaśniejszych rzeczy. Dzięki temu ubrania nie będą się odbarwiać.
Ustalenie odpowiedniej temperatury wody
Tę informacje także znajdziemy na metce. Nalejmy do miski lub wanny wodę o zalecanej temperaturze. Jeżeli mamy zamiar wyprać w jednej wodzie kilka ubrań, zacznijmy od tych, które należy prać w najwyższej temperaturze. Potem stopniowo, w miarę jak temperatura wody zacznie spadać, pierzmy następne rzeczy.
Namaczanie
Do prania możemy użyć odpowiedniego płynu. Powinien być dobrze rozpuszczony w wodzie. Odzież najbardziej zabrudzona czy zaplamiona może potrzebować namaczania. Należy ją pozostawić w wodzie z płynem na około pół godziny. Dzięki temu płyn przeniknie w głąb tkaniny i skuteczniej usunie zabrudzenia i plamy.
Płukanie
Wyprana odzież wymaga płukania. Pozwala ono usunąć ślady płynu z ubrań. Warto dokonać podziału ubrań według kolorów i płukać je w oddzielnych miskach. Możemy też zmieniać wodę płukając odzież w różnych kolorach. Płukać można z zimnej lub letniej wodzie. W zależności od zaleceń producenta.
Odpowiednie przygotowanie do suszenia
Zapomnimy o niedelikatnym wykręcaniu ubrań, aby pozbyć się nadmiaru wody. Dużo lepszą metodą jest rozłożenie ubrania na ręczniku, który wchłonie nadmiar wilgoci, a następnie suszenie na płasko na suszarce do ubrań. Dzięki temu odzież nie będzie wygnieciona i nie rozciągnie się w czasie suszenia.