Technologia pracy na sucho i mokro w odniesieniu do maszyn pralniczych

Pranie przemysłowe w pralniach dzielimy na pranie na mokro ( wodne) i pranie na sucho ( chemiczne). Do każdej z wymienionych technologii prania potrzebujemy innego zestawu maszyn, choć pewne maszyny pralnicze w etapie wykańczania pokrywają się.

Pranie

Pranie na sucho ( inaczej czyszczenie chemiczne) jak sama nazwa wskazuje odbywa się bez udziału wody. Czynnikiem czyszczącym i odplamiającym jest specjalny, chemiczny rozpuszczalnik, niezwykle skuteczny, ale niestety o wysokiej toksyczności.

Do prania chemicznego jest przeznaczony agregat chemiczny. Agregat chemiczny jest maszyną pralniczą działającą w tak zwanym cyklu zamkniętym, czyli cały cykl prania odbywa się w hermetycznie zamkniętej maszynie.

Podczas zaprogramowanego cyklu prania, wsad zalewany jest w bębnie rozpuszczalnikiem, który usuwa brud i plamy z odzieży, która nie może mieć kontaktu z wodą. Podczas prania bęben wykonuje odpowiednie ruchy, które pomagają wniknąć substancji chemicznej równomiernie do całego wsadu. W zależności od rodzaju tkanin i stopnia zabrudzenia, cykle prania (zalewania rozpuszczalnikiem ) można dowolnie powtarzać. Zużyty rozpuszczalnik trafia następnie do destylatora, gdzie jest oczyszczany po to aby mógł być powtórnie użyty. Po określonym czasie rozpuszczalnik jest wymieniany na nowy, a ten całkowicie zużyty jest przeznaczany do utylizacji .

W cyklu prania na mokro, czyli prania z koniecznością użycia wody i detergentu, podstawową maszyną są pralnice. Pralnice są oczywiście różnego rodzaju i różnej wielkości. Najbardziej popularne są tak zwane pralnice bębnowe, nowocześniejsze pralnice to pralnico- wirówki, które łączą w sobie dwie funkcje- pranie zasadnicze oraz odsączanie. Największe i najnowocześniejsze pralnice przemysłowe, to tak zwane tunele pralnicze. Tunele pralnicze zapewniają cały cykl prania na mokro w obiegu zamkniętym, czyli wkładamy wsad do tunelu, programujemy i w określonym czasie dostajemy gotowy, wyprasowany już produkt. W  innym przypadku niezbędne są inne maszyny pralnicze takie jak wirówki, suszarki, prasy hydrauliczne, magle, parownice oraz całe mnóstwo akcesoriów pralniczych potrzebnych do wykończenia i zapakowania danego asortymentu.

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria