Wet-cleaning, czyli co?

Niekiedy na metkach, wszytych od wewnętrznej strony ubrań, znajduje się tajemniczy znaczek W w kółeczku, oznaczający wet cleaning. Wszystko pięknie, wujek Google (albo szkolna znajomość angielskiego), podpowiada nam, że chodzi o pranie na mokro – tylko czy oznacza to, że taki ciuch możemy po prostu beztrosko wrzucić do domowej pralki?

 

Nie do końca tak to wygląda, bowiem system wet cleaning różni się znacząco od ostrej jazdy bez trzymanki, jaką fundujemy naszym ubraniom w domowych pralkach, gdzie, poza działaniem wody i detergentów, znaczącą rolę odgrywają również bardzo intensywne ruchy bębna. Osobny temat stanowi skład i jakość stosowanych przez nas detergentów – przyznajcie się, kto z was czyta skład proszku do prania? No właśnie.

 

Natomiast profesjonalne pralnie, piorące za pomocą systemu wet cleaning, czytają :) Taki proces czyszczenia opiera się na działaniu niewielkich ilości wody oraz profesjonalnych środków piorących, natomiast unika się tu intensywnych ruchów bębna. Ma to kluczowe znaczenie dla pranej odzieży, bowiem minimalizuje ilość uszkodzeń mechanicznych, zmechaceń i tym podobnych atrakcji, sprawiających, że, co prawda, nasze ciuchy są czyste, ale nie wyglądają już ładnie. Co więcej, profesjonalne środki piorące są na tyle skuteczne, że można nie tylko znacznie skrócić czas prania, co zapewne będzie z korzyścią dla materiału, ale również obniżyć jego temperaturę. Z tego powodu, wet cleaning można stosować nawet do bardzo delikatnej odzieży, która w wyższych temperaturach po prostu się skurczy. Kurczeniu przeciwdziała też specjalny sposób suszenia ubrań, bowiem odzież suszy się pod ciśnieniem, w specjalnych gablotach lub atrapach suszących.

 

Chociaż taki system prania jest z natury delikatny, nie oznacza to, że nie może być jeszcze delikatniejszy - zwłaszcza, jeżeli wymaga tego materiał, z jakiego wykonany jest nasz ulubiony ciuch. Wspomniane wcześniej W w kółeczku oznacza, że możemy prać w systemie wet cleaning bez ograniczeń. Jeśli jednak pod kółeczkiem znajduje się pozioma linia, oznacza to, że należy prać „przy ograniczonych ruchach mechanicznych”, a więc jeszcze delikatniej, unikając tarcia materiału o materiał lub ścianki bębna. Jeżeli natomiast poziome linie są dwie, oznacza to BARDZO łagodne czyszczenie wet cleaning. Nie jest to jednak najgorsza opcja, bowiem do wyboru mamy jeszcze czarne kółko, przekreślone dwoma krzyżującymi się liniami, oznaczające, że czyszczenie tej sztuki odzieży w systemie wet cleaning jest w ogóle niedozwolone.

 

A co, jeśli przypadkiem odcięliśmy metkę? Cóż, mamy problem. W takiej sytuacji najlepiej jest po prostu zanieść ubranie do profesjonalnej pralni i zapytać o poradę. Warto jednak wiedzieć, jakiego rodzaju tkaniny pierze się w systemie wet cleaning, aby oszczędzić dobie niepotrzebnej wycieczki, a należą tu:

-ubrania uszyte z delikatnych materiałów: jedwabiu, wiskozy, wełny, angory;

-profesjonalna odzież sportowa z membranami, a także odzież ochronna;

-wszelkie stroje galowe, suknie ślubne, mundury, garnitury;

-przedmioty wielkogabarytowe, jak pościel, zasłony, flagi itp.

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria