Wybielanie zszarzałych tkanin

Śnieżnobiałe tkaniny prezentują się niezwykle efektownie i świeżo, ale niestety po pewnym czasie tracą swój wyjątkowy blask. Materiał zaczyna szarzeć i pojawiają się na nim żółte plamy z potu. Chcąc dłużej cieszyć się czystą bielą naszej odzieży, sięgamy po wybielacze. Niestety, środki te są najczęściej niebezpieczne nie tylko dla tkanin, ale i dla środowiska. Na szczęście istnieje szereg bezpiecznych metod, które pozwalają przywrócić ubraniom ich śnieżnobiały kolor.

Nie tylko lato lubi biel. Białe firany, obrusy, prześcieradła i koce zdobią nasz dom całym rokiem. Utrzymanie ich wszystkich w połyskującej nowością bieli nie jest łatwe. W końcu białe ubrania szybko szarzeją lub żółkną. Ubrania mogą jednak odzyskać śnieżną biel dzięki ekologicznym środkom. Warto wiedzieć, że dobry wybielacz można łatwo zrobić samodzielnie.

Zalety sody oczyszczonej
Soda to produkt o wielu zaletach. Przede wszystkim soda oczyszczona jest naprawdę tania, a do tego posiada zdolność głębokiego penetrowania tkanin, pomaga je łatwo wybielić, usuwa z nich plamy oraz zmiękcza je. Soda jest zatem doskonałym środkiem do wybielania. Pamiętaj jednak, żeby nie sypać jej bezpośrednio na ubranie, ponieważ możesz uszkodzić włókna. Najlepiej przygotować roztwór z jednej szklanki wody i jednej łyżki sody, a następnie umieść ubrania w pralce i polać je przygotowanym roztworem. Teraz możesz włączyć właściwy program i wyprać swoje tkaniny. Po wszystkim na pewno będą one bielsze.

Właściwości cytryny
Pożółkłe bądź poszarzałe ubrania znów będą białe, jeśli wymoczysz je w płukance z cytryny. Te, które są odporne na wysoką temperaturę, jak ręczniki lub pościel, możesz wymoczyć w gorącej wodzie z cytryną. Płukankę zacznij przygotowywać od nalania wody do wielkiego garnka, dodaj kilka pokrojonych w plasterki cytryn i zagotuj całość. Teraz możesz włożyć do garnka poszarzałe tkaniny i zostawić na około godzinę. Następnie wypierz odzież tak jak zawsze. Inną opcją jest wlanie 1/4 – 1/2 szklanki soku z cytryny do pojemnika na płyn do płukania. Pamiętaj, żeby prać w możliwie wysokiej temperaturze. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, susz ubrania na słońcu, które widocznie je wybieli.

Dodanie octu białego
Kolejna skuteczna metoda wybielania to dodanie do prania zamiast płynu do płukania jednej miarki octu. Oprócz skutecznego usuwania plam i brudu, ocet jest również łagodny dla tkanin i naturalnie je zmiękcza, przez co możesz trzymać się z dala od pełnych związków chemicznych płynów do zmiękczania tkanin. A zatem ocet nie tylko przywróci on ubraniom biel, ale również zmiękczy je usuwając nagromadzony podczas poprzednich prań osad z detergentów. Warto raz na jakiś czas stosować tę metodę, żeby utrzymać ubrania w dobrym stanie.

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria