Czym różni się pralnia chemiczna od pralni wodnej?

Jak sama nazwa wskazuje pralnie wodne robią pranie na mokro, czyli z wodą i użyciem detergentów, natomiast pralnie chemiczne dokonują czyszczenia na sucho, bez udziału wody. Obecnie na rynku dostępne są pralnie zarówno wodne i pralnie chemiczne – mają one podobny system działania, ale różnią się w pewnych kwestiach. Do pralni chemicznej z reguły oddaje się ubrania wykonane z tkanin, które nie powinny mieć kontaktu z wodą (takich jak skóra, futro czy wełna). Do wodnej pralni możemy oddać wszystkie ubrania i materiały, które nie zostaną uszkodzone po praniu na mokro. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak funkcjonuje pralnia wodna, a jak chemiczna to zapraszam do lektury poniższego tekstu!

Podstawowe informacje o pralni wodnej
Generalnie pralnia wodna działa na tych samych zasadach co nasza pralka w domu. Różnica jednak polega na tym, że proces ten jest bardziej rozbudowany oraz zautomatyzowany. A zamiast mydła oraz zwykłego proszku do prania w profesjonalnej pralni wodnej używa się innych, silniejszych chemicznych detergentów.  

Jak działa pralnia wodna?
Na początku następuje przyjęcie odzieży do pralni, wtedy też odbywa się wstępna kontrola ubrań, sprawdzanie rodzaju i ilości plam oraz stanu zabrudzenia. Potem ma miejsce zaznaczanie odbarwień oraz wszelkich oryginalnych uszkodzeń materiału. Konieczne jest także sprawdzenie wszywki, na której jest napisane jaki rodzaj prania powinien być zastosowany do tej tkaniny. Później jest znakowanie odzieży oraz spisywanie protokołu przyjęcia. Sam proces prania zaczyna się od detaszacji, czyli odplamiania na manekinie lub specjalnie dostosowanym do tego stole. Następnie jest pranie właściwe, czyli wsadzenie ubrań do automatu, ustawienie programu, pobranie wody i detergentu oraz realizacja zadanego przez komputer programu prania. Tak jak w normalnej pralce potem jest wirowanie, suszenie (z użyciem specjalnych suszarek) i fasonowanie. Gdy to nastąpi to przechodzimy do formowania, czyli nadawania pierwotnego kształtu odzieży. Na koniec ubrania są parowane, prasowane, maglowane oraz pakowane dla klienta. 

Jak funkcjonuje pralnia chemiczna?
Pralnia chemiczna to miejsce, gdzie w specjalnych automatach odbywa się czyszczenie na sucho tkanin, które nie powinny mieć kontaktu z wodą. Pranie chemiczne polega na wstępnym odplamianiu oraz czyszczeniu właściwym. Odzież wkładana jest do agregatora chemicznego, po czym pracownik wybiera właściwy program prania na automacie. Następnie ubrania zalewane są wybranym rozpuszczalnikiem organicznym, który rozpuszcza plamy i brud. Jest to proces całkowicie zautomatyzowany i zamknięty. Po wyjęciu ubrań z automatu są one fasonowane, prasowane i wykańczane. 

 

O serwisie

Niektórzy z pralni korzystają raz na jakiś czas, najcześciej wtedy gdy nie bardzo wiedzą jak obejść się z danym materiałem czy tkaniną. Są jednak tacy, którzy z usług pralni korzystają często - w takim wypadku warto wiedzieć jaki usługi oferują nowoczesne pralnie. Zapraszamy!

Kontakt

802 658 458

kontakt@ptew.pl

Galeria